Brak osłony azotu

Proces lutowania wymaga olbrzymich ilości energii w postaci ciepła do stopienia materiału łączącego 2 lutowane elementy. Spalany acetylen pod wpływem ciepła wchodzi w reakcję z tlenem z powietrza pozostawiając ciemny nagar na zewnętrznej       i wewnętrznej części rurociągu chłodniczego. Żeby zneutralizować ten proces wpuszcza się do instalacji chłodniczej azot,       który w trakcie procesu lutowania wypiera tlen z wewnętrznej części rurociągu chłodniczego tym samym zapobiegając pełnemu utlenianiu.

Ponieważ zanieczyszczenie oleju oraz czynnika chłodniczego  stanowi główną przyczynę uszkodzenia sprężarek wykonywanie instalacji w osłonie azotu jest wręcz konieczne dla prawidłowo funkcjonującego układu chłodniczego.

Niestety pomijanie tego elementu wykonywania instalacji stało się dzis bardzo powszechne, a sprawdzenie czy zostało to zrealizowane jest praktycznie niemożliwe ponieważ wiąże się to z rozcięciem instalacji.

Połączenie lutowane wykonane bez oraz z osłoną azotu.

Gdy instalator zapomni o osłonie azotu podczas wykonywania połączenia lutowanego, rura chłodnicza wygląda tak jak                 na poniższym zdjęciu - widoczny ciemny nagar.

Agencja Interaktywna Migomedia