Brak osłony azotu
Proces lutowania wymaga olbrzymich ilości energii w postaci ciepła do stopienia materiału łączącego 2 lutowane elementy. Spalany acetylen pod wpływem ciepła wchodzi w reakcję z tlenem z powietrza pozostawiając ciemny nagar na zewnętrznej i wewnętrznej części rurociągu chłodniczego. Żeby zneutralizować ten proces wpuszcza się do instalacji chłodniczej azot, który w trakcie procesu lutowania wypiera tlen z wewnętrznej części rurociągu chłodniczego tym samym zapobiegając pełnemu utlenianiu.
Ponieważ zanieczyszczenie oleju oraz czynnika chłodniczego stanowi główną przyczynę uszkodzenia sprężarek wykonywanie instalacji w osłonie azotu jest wręcz konieczne dla prawidłowo funkcjonującego układu chłodniczego.
Niestety pomijanie tego elementu wykonywania instalacji stało się dzis bardzo powszechne, a sprawdzenie czy zostało to zrealizowane jest praktycznie niemożliwe ponieważ wiąże się to z rozcięciem instalacji.
Połączenie lutowane wykonane bez oraz z osłoną azotu.
Gdy instalator zapomni o osłonie azotu podczas wykonywania połączenia lutowanego, rura chłodnicza wygląda tak jak na poniższym zdjęciu - widoczny ciemny nagar.
![]() |